Att vara klar, det är en härlig känsla. Inte alla får ihop ett helt bokmanus. Så ge dig en klapp på axeln. Men … Vad betyder att vara klar, egentligen? När är man klar? Det är verkligen en fråga väl värd att ställa sig.
Är man klar när man skrivit sitt första utkast?
Ja, du är ju klar med att du har fått ner hela din story, den har en början, en mitt och ett slut och en massa scener däremellan. Men klar … Nej, det är man sällan, inte ens som den mest erfarne författaren.
Däremot kan vi faktiskt vara olika mycket klara när vi har gjort vårt första utkast, det som även kallas råmanus. Och hur klara vi är beror på vår erfarenhet av att skriva, vad vi har för fallenhet för det och om vi har en story som vi haft turen att få på pränt så att den håller väl så här tidigt.
Nu börjar redigeringen
Ja, nu är det dags att redigera. En del kastar sig över sitt manus med en gång, så fort första utkastet är klart, andra tar en paus. En del skickar sitt råa manus till testläsare – det vill säga till personer som förstår vad ett råmanus betyder. Du ska inte skicka ett första utkast till någon som förväntar sig en mer eller mindre färdig bok i sin hand. Då krockar era förväntningar och risken finns att du får helt oanvändbar feedback.
Oavsett hur du gör, behöver ditt råmanus redigeras. Hur man väljer att göra är olika. En del utgår från olika delar av skrivhantverket och går igenom sitt manus utifrån detta. Först kanske man kikar på dramaturgin och sidohandlingar, sedan miljö och gestaltning, sedan dialoger och karaktärernas personliga utveckling, exempelvis att de tacklar hinder och strävar efter ett mål så det är tydligt för läsaren osv.
Andra väljer att gå igenom allt på samma gång, ett kapitel i taget. Det finns inga rätt eller fel. Hur man än gör, ska det kännas bra för dig. Och ens process kan variera från gång till gång. Det kan du nästan räkna med, speciellt när du är ny författare och håller på att finna ditt sätt att skriva och redigera.
Så, då har du redigerat. En gång eller två. Eller tre, fyra eller fem gånger. Eller ännu fler. Låt också manuset vila emellanåt, gärna ett par veckor minst mellan dina omgångar av redigering.
Låter det uttröttande att redigera ett tiotal gånger? Det är inte ovanligt alls att du får göra det. Särskilt om du behöver skriva om mycket och utveckla ditt manus i etapper. Tänk då på att varje gång du redigerar, varje gång du ägnar dig åt ditt manus, att du också lär dig något du har nytta av när du skriver ett nytt manus.
Vill du redigera färre gånger?
För att slippa stora omskrivningar kan du ta hjälp av någon som är erfaren och kunnig tidigt i din process. Att anlita lektör för genomgång av ditt råmanus kan vara klokt. Särskilt om du känner dig vilsen och inte vet hur du ska gå vidare. Då får du – ja, beroende på vem du anlitar och vad för tjänst du köper – någon som kan visa dig vad som är ditt manus större och mindre utvecklingsområden och handleda dig i din redigering. Du får en chans att vässa ditt manus i rätt riktning utan att behöva gå en omväg i egen redigering som kanske leder dig fel med stora omskrivningar senare som följd.
Är du klar med ditt manus nu? Efter dina … tjugo redigeringar?
Kanske. Troligen. Möjligen.
Jag vet de som arbetat med samma manus under långt fler redigeringsrundor än så, som haft testläsare däremellan, manglat sitt manus på skrivarkurser och anlitat professionella lektörer och först därefter anser sig klara. Och som faktiskt då, fått ja från förlag. Eller fått positiva refuseringar från förlag, vilket är nästan är lika bra som ett ja – för inga förlag strösslar med att ge feedback om de inte anser att författarens manus är värt det.
Tänk dock på att skilja på förlag som har traditionell utgivning, det vill säga står för alla omkostnader, och hybridförlag där du betalar för att ge ut din bok. En del hybridförlag antar relativt illa skrivna och redigerade manus, och hjälpen du får innebär inte per automatik en kvalitetsstämpel. Den kan du få se till att sätta på egen hand.
Hur ska en ha tålamod för allt det här?
Verkar det ta lång tid att bli klar? Ja, kanske. Men när ett förlag säger ja, då vet du att det var värt det. Och ger du ut själv, då är det läsarnas positiva omdömen som bekräftar att du gjorde rätt. Att inte ha för bråttom och verkligen lära sig skriva en bok är A och O för att det ska bli ett fantastiskt manus. Och du kan känna dig enormt stolt över vad du har åstadkommit!
För en sammanfattning av hur du kan tänka kring din redigering, kika på listan längst ner i inlägget.
Vill du ha hjälp att lyckas?
Jag hjälper dig gärna. Under år 2025 blev sju böcker utgivna som jag fått vara med och utveckla. Några av dem arbetade jag med så tidigt som år 2022. En inte helt ovanligt tidsrymd med tre år från min hjälp till utgiven bok.
Här hittar du mina kontaktuppgifter och här ett urval av böcker jag fått vara med och samarbeta kring!
Och du, gillar du att få erbjudanden och grymma rabatter?
Då ska du prenumerera på Skrivtipsbrevet. Det kommer direkt till din inkorg ungefär varannan månad, fullt av skrivtips, olika råd om skrivprocessen och rabatter endast riktade till dig som prenumererar.
Klicka här på länken så kan du dra igång en prenumeration eller så använder du pop-up:en på hemsidan.
Prenumerationen kan du avsluta när du än önskar.
Sammanfattande tips för din redigering
Du har ett råmanus/ett första utkast klart:
- Låt gärna det vila ett litet tag innan du börjar redigera
- Redigera så som du önskar – hela varje gång, eller lite i taget.
- Redigera fler gånger än du tror att du behöver.
- Låt manuset vila mellan redigeringarna. Det gör att du ser på det med klar blick när du återupptar det.
- Låt gärna någon testläsa som förstår skrivprocessen, dvs att ett manus inte är en färdig bok och kan ge dig vettig och konstruktiv feedback som hjälper dig se din text och att utveckla den (fråga gärna andra som skriver/läs gärna i andras manus – man lär sig mycket på att göra det).
- Gå kanske en kurs och/eller läs handböcker/ta del av poddar om att skriva, följ skriv- och författarkonton på IG eller FB.
- Anlita en lektör/skrivcoach som kan hjälpa dig med delar av ditt manus (såsom första kapitlen) eller hela ditt manus.
- Skicka inte in ditt manus till förlag förrän du redigerat det så att du är rejält trött på det. Då har du gjort ditt bästa och kan känna dig nöjd med din insats, även om förlaget säger nej. Även de bästa manus kan få nej, exempelvis för att förlaget inte har plats för det i sin utgivning.
Drömmer du om att få ditt manus utgivet av förlag som står för alla omkostnader?
Då ska du läsa det här inlägget: Skicka bokmanus till förlag!
Lycka till med ditt skrivande och ditt bokmanus nu!
